Jakie są konstrukcje dachowe

Więźba dachowa stanowi podstawą konstrukcji każdego dachu. Od jakości produktu, z którego stała stworzona więźba dachowa, precyzji jego obróbki, poprawności obliczeń konstrukcyjnych oraz dobrego ze grą montażu zależy bezpieczeństwo ludzi, siedzących w konkretnym domu.

Wybór więźby dachowej jest wyborem robionym na wszystek etap życia budynku – bardzo również w trakcie użytkowania budynku podchodzi do współprace całej więźby dachowej czy jej poszczególnych elementów, i taka ewentualna wymiana stanowi wysoce złożona oraz wspaniała.

 

Ceny więźby dachowej

 

Podejmując uchwałę o zakupie więźby dachowej należy mieć, że jest to temat konstrukcyjny o wielkim znaczeniu dla bezpieczeństwa mieszkańców budynku, który jednocześnie kosztuje stosunkowo chwila w porównaniu z własnymi czynnikami budynku. Koszt zakupu klasycznej mokrej więźby dachowej wynosi ok. 3,0-3,5% wartości budynku w kształcie surowym. W przypadku największej jakości więźby z drzewa starego oraz struganego udział ten wyniesie ok. 5,0-6,0%.

 

Klasyczna więźba dachowa

 

Klasyczna, tradycyjna więźba dachowa produkowana jest z tzw. drewna mokrego, które w niedługim czasie ma cały proces produkcyjny od punkty w lesie, poprzez transport do tartaku, zrobienie w tartaku, impregnację (najczęściej zanurzeniową), aż po dostawę na platformę oraz montaż przez cieślę. W niniejszym sukcesu tenże proces wyprodukowania drewna jest za duży, dlatego też jako firma specjalizująca się od wielu lat w sprzedaży drewna konstrukcyjnego, odradzamy zakup również montaż drewna mokrego. Stanowi zatem możliwe dopiero to, jeżeli na zakup zdecydujemy się długo przed montażem drewna na budynku. Po ścięciu, wycięciu elementów typu krokwie, płatwie, itd., drewno zostanie odpowiedni ułożone, na przekładkach, aby umożliwić cyrkulację powietrza. Pozostawienie produktu na kilka, kilkanaście miesięcy na powietrzu, pod przykryciem, pozwoli nam na zdobycie odpowiednich jakości drewna na budowę swego domu. Taką metodę korzystano w starszych czasach, gdy dostęp do suszarni był krótki. Należy te mieć, że mokre drewno umieszczone na grzbiecie oraz obciążone dachówką, dociepleniem, itd, tracąc wilgoć, ogranicza się dodatkowo może zapomnieć nawet do 60 % wytrzymałości, dlatego i często spoglądamy na następnych 2-3 letnich dachach duże ugięcia między krokwiami. Niestety bardzo dokładnie jest zatem pewne w wypadku jeśli mamy dostatecznie duże odległości między krokwiami (ok.80-90 cm ) również daną np. dachówkę karpiówkę, która o drewnie ” powie nam wszystko”. Dlatego apelujemy – używajcie Państwo na wasze domy, budynki tylko drewna suchego o odpowiednich parametrach jakościowych oraz wytrzymałościowych.

W takim przypadku drewno dopiero na dachu, z upływem czasu zbliża swoją wilgotność do poziomu ok. 22-25% (tzw. drewno powietrznosuche). W procesie schnięcia na dachu dołącza do naprężeń, w skutku których występują liczne pęknięcia (najczęściej nie dyskwalifikują one więźby tradycyjnej jako środka konstrukcyjnego). Problemem jest też chęć wykonania szybkiej zabudowy oraz docieplenia poddasza, kiedy całą wilgoć, która jest w drewnie zamykamy np. zabudową z płyt GK.

Z opieki na wartość tradycyjna mokra więźba dachowa jest powszechnie stosowanym materiałem konstrukcyjnym dachu w Polsce (inaczej niż np. w Niemczech, gdzie częściej stawia się drewno stare oraz strugane KVH/BSH)

 

Więźba suszona oraz strugana

 

Więźba dachowa zrobiona z drewna suszonego komorowo, struganego również montowanego na mikrowczepy (KVH), zaś w wypadku elementów o wysokich przekrojach z drewna klejonego warstwowo (BSH) zyskuje w Polsce na pozycje.

Wśród zalet takiej więźby dachowej można wymienić:

– komorowe suszenie drewna do gustu poniżej 20% eliminuje szkodniki biologiczne; drewno suche nie stanowi przyjaznego środowiska do wzroście grzybów oraz pleśni.

– poddasze domu, strych oraz skosy można z razu zabudowywać płytami GK/OSB lub boazerią; drewno strugane pozostawione odsłonięte (np. niezabudowane belki stropowe) jest element dekoracyjny budynku

– podczas łączenia drewna na mikrowczepy dzieli się z drzewa wszelkie wady, które osłabiają jego parametry wytrzymałościowe oraz estetyczne

– drewno suche jest niskokaloryczne oraz otwarte w obróbce oraz jest mniejszą tendencja do pękania

– drewno suszone oraz strugane można pozostawić bez dodatkowej impregnacji chemicznej; przez samo gładkie wystruganie powierzchni drewna podwyższona zostaje odporność ogniowa drewna (ogień ślizga się po gładkiej powierzchni drewna natomiast nie znajduje tam zaczepienia)

 

Więźba prefabrykowana CNC

 

Więźba prefabrykowana w pełni montowana jest z drewna suszonego oraz struganego KVH, względnie klejonego BSH.

Przygotowywanie więźby w sum podejmuje się w fabryce, z użyciem nowoczesnych maszyn sterowanych cyfrowo (CNC) oraz pod nadzorem ludzi będących oprogramowanie oraz uprawnienia Tartak konstrukcyjne. Na dachu budynku rozgrywa się już tylko montaż gotowych elementów więźby, jakie winnym obcowań ze sobą idealnie dopasowane.

Zastosowanie więźby prefabrykowanej znacznie redukuje koszty usług ekipy ciesielskiej i czas wykonywania montażu i gwarantuje najwyższą precyzję i urodę połączenia każdych aspektów ze sobą.

Prefabrykację drewna na maszynach CNC obraca się nie tylko do pracy więźby dachowej, ale oraz innych form drewnianych (altanki, pergole, zadaszenia, carporty itp)

 

Więźba prefabrykowana – konstrukcja zbudowana w fabryce

 

Najpopularniejszą prefabrykowaną konstrukcją dachową są wiązary kratownicowe łączone za pomocą płytek kolczastych. Taka więźba buduje się głównie z tzw. pasa dolnego i dwóch pasów górnych (odpowiadających tradycyjnym krokwiom, słupkom pionowym i skośnym krzyżulcom). Drewno służące wykonaniu prefabrykowanych elementów więźby to grane czterostronnie belki ze sfazowanymi krawędziami, które już suszy się przemysłowo w temperaturze 70˚C. Większość producentów prefabrykatów dachowych uważa, że impregnacja tak zrobionego materiału jest dość zbędna. Jednak fachowcy bardziej przywiązani do tradycji są zdania, że przeprowadzenie konserwacji jest potrzebne.

Więźbę prefabrykowaną można dziś bez problemów zamawiać na obszarze całego kraju. Duża konkurencja powoduje zróżnicowanie cenowe, co warto szukać przed dokonaniem zakupu. Firmy świadczące wiązary kratownicowe dysponują programami komputerowymi, które łatwo i łatwo dostosowują przekroje elementów i budowę konstrukcji do danego modelu dachu, nachylenia połaci, materiału pokryciowego itp. Za projekt oraz wycenę trzeba nie na ogół dodatkowo zapłacić.

Czas liczenia na dostarczenie prefabrykatów na teren budowy wynosi przeważnie około jednego – dwóch tygodni. Transport oraz montaż wiązarów realizowany jest poprzez producenta. Warto uwzględnić, że istotniejsze elementy pragną być mocowane przy użyciu dźwigu, co niestety generuje kolejne koszty. Ręcznie mocować można jedynie wiązary o szerokości do 9 m oraz wyłącznie to, gdy budynek jest niski. Jednocześnie warto dodać, że niezbyt pomocne może zaprezentować się badanie zakończenia pozycji we naturalnym zakresie. Po pierwsze – nietrudno o popełnienie błędu, a po drugie – kojarzy się toż z utratą gwarancji na więźbę.

 

Jak zrobić właściwego wyboru więźby dachowej?

 

Podjęcie opinii o typie więźby dachowej nie jest kwestią prostą. Z pewnej strony wybierało się zaoszczędzić pieniądze, i z drugiej – uzyskać jak najbezpieczniejszą i najzdrowszą konstrukcję. Ze strony finansowej robi toż faktycznie, że także ceny drewna, jak stawki ekip ciesielskich są bardzo zróżnicowane. Znaczącą różnicę w kosztach prowadzi również stopień skomplikowania dachu. Zasadniczo podejmuje się, że zastosowanie więźby prefabrykowanej uzależnione stanowi w około każdym przykładzie z wyższym kosztem, tylko na jej korzyść przemawia szybkość montażu i precyzja wykonawcza. Jedno również inne podejście posiada też coraz dużo kolejnych zalet i wad, co robi, że wybór konkretnego typu konstrukcji winien być rozpatrywany indywidualnie.

W gotowych projektach budynków murowanych rzadko występuje więźba prefabrykowana. Jednak konstrukcję dachową jednak można przeprojektować. Jeśli zdecydujemy się na ostatni krok – najbardziej dobre będzie prawo stworzenia projektu zastępczego firmie produkującej prefabrykaty. To w wielu przypadkach (pod powodem ich zakupu) można polegać na zrezygnowanie z możliwych opłat.

Warto także zaznaczyć, że dolne pasy wiązarów prefabrykowanych stoją się jednocześnie belkami stropowymi ostatniej kondygnacji. Miejmy jednak, iż nie każdą konstrukcję dachową można stworzyć wyłącznie z jednych wiązarów. W wielu przypadkach prefabrykowana więźba wymaga uzupełnienia jej w dodatkowe elementy tworzone metodą tradycyjną.

Też inna kwestia, którą powinniśmy uwzględniać przed przystąpieniem uchwale o człowieku konstrukcji dachowej to specyfika działki. Niekiedy kłopotliwe może żyć odkładanie na gruntu budowy drewna przywiezionego z tartaku, oraz w następnych przypadkach zupełnie niemożliwe – doprowadzenie na budowę dźwigu niezbędnego do montażu większych rozmiarów prefabrykatów.